OCT 29

Metody docieplania domu
Opublikowany przez: | Tagi: dom, ciepło, docieplenie, izolacja, styropian, tynk | Data: 2017-09-18

Gdy chcemy docieplić mury budynków wzniesionych w czasach, kiedy jeszcze panowały znacznie łagodniejsze normy, to koniecznie trzeba wykorzystywać jedną z dwóch dostępnych metod.

A mianowicie chodzi tutaj o lekko-mokrą czy lekko-suchą. Pierwsza z nich polega przede wszystkim na przyklejaniu prosto do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej.
Chodzi tutaj mianowicie o styropian czy wełnę mineralną. A następnie dochodzi jeszcze oczywiście do pokrywania jej tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar całego ocieplenia będzie z reguły wynosić 10-30 kg/m2. Zaletą metody lekko-mokrej jest niewątpliwie wyeliminowanie mostków termicznych, a także ogólna dostępność technologii. Zaprawy do systemów dociepleń są bardzo różne. Najważniejsze będą niemal zawsze dobrej jakości tynki strukturalne. 
Więcej o dociepleniach na tej stronie www
Jeśli chodzi natomiast o metodę lekko-mokrą to najczęściej stosowany jest przy niej po prostu wyłącznie styropian. Niektórzy z producentów oferują również systemy opracowane specjalnie dla wełny mineralnej. Należy z nich korzystać w szczególności, kiedy dom wzniesiony jest z betonu komórkowego. Czasem w toku eksploatacji może dochodzić bowiem do jego zawilgocenia, z czego powinniśmy sobie zdawać sprawę. Wełna mineralna pozwala nam na odprowadzenie wody zgromadzonej bezpośrednio w murach. 
Trzeba jednak zaznaczyć koniecznie to, że materiał ten może być pokrywany wyłącznie tynkami mineralnymi albo silikonowymi posiadającymi wysoką paroprzepuszczalność. Warto koniecznie jeszcze zapamiętać to, że wełna mineralna to materiał znacznie droższy od samego styropianu. Warto obecnie najbardziej stawiać na sprawdzone rozwiązania. Jak docieplić ściany, to już nie będzie tak często powtarzane pytanie.

W obiektywie

dom

ciepło

docieplenie

izolacja

styropian

tynk

Twój komentarz